Poręcze i balustrady

W ofercie firmy mGlass znajduje się wykonywanie i montaż różnego rodzaju balustrad prostych i schodowych, wewnętrznych i zewnętrznych – od klasycznych ze stali czarnej lub nierdzewnej po nowoczesne i ekskluzywne samonośne balustrady całoszklane. W zależności od oczekiwań Klientów oraz technicznej specyfiki zamówienia dobieramy jak najlepsze rozwiązania pod względem trwałości, estetyki i bezpieczeństwa. Firma mGlass posiada swoją siedzibę w Łodzi.

Balustrady szklane

10655224_800528910010217_5400448615272456960_o

Do produkcji stosujemy wysokiej jakości okucia ze stali nierdzewnej i szkło hartowane bezpieczne. Wymagającym proponujemy szkło Optiwhite (szkło odbrawione). Chętnie podejmujemy się ciekawych wyzwań. Na szkle wykonujemy nadruki, piaskowanie, lakierowanie, grawer.

Ten typ balustrad składa się ze szklanych tafli jednowarstwowych lub laminowanych z mało widocznymi systemami mocowań. Zastosowane szkło wysokogatunkowe ma odpowiednią grubość. Ze względów estetycznych szklane balustrady są pozbawione jakichkolwiek słupków z innego materiału. Można do nich zamocować poręcze (tzw. pochwyty), jednak większość Klientów rezygnuje z ich instalowania decydując się na samo szkło. Wadą takiego rozwiązania jest pozostawanie na szkle odcisków dłoni. Klient musi mieć również świadomość, że użytkownicy będą odczuwali naturalną obawę łapania czy opierania się o balustrady wykonane wyłącznie ze szkła i pozbawione poręczy.

Receptą na powstawanie odcisków na szkle jest zastosowanie specjalnych środków chemicznych w sprayu zapewniających powstawanie na jego powierzchni hydrofobowej i oleofobowej warstwy ochronnej. Niestety żaden z nich nie pozwala całkowicie uniknąć powstawania zabrudzeń,
a warstwa ta jedynie ułatwia usuwanie osadzającego się kurzu i zanieczyszczeń.

Ze względu na walory wizualne oraz wysoką cenę balustrady szklane są najczęściej zamawianie do biurowców, galerii handlowych i nowoczesnych domów. Ich koszt zależy od jakości wybranego szkła oraz jego łącznej wielkości.

Dla porównania – metr bieżący balustrady ze stali nierdzewnej kosztuje ok. 700 zł netto, a przy najtańszym rozwiązaniu szklanym, wzrasta do ok. 1200zł netto. Dłuższe płyty wymagają wytrzymalszego szkła lepszej jakości. Wówczas koszt balustrady może wynieść nawet 2500 zł netto za metr bieżący.

Balustrady ze stali lakierowanej

1185363_564054023657708_160855942_nProdukt wykonany ze stali czarnej. Wykończenie poprzez lakierowanie proszkowe lub malowanie ręczne. Zabezpieczenie antykorozyjne poprzez cynkowanie ogniowe. Możliwe łączenie ze stalą nierdzewną, szkłem i drewnem.

Balustrady ze stali nierdzewnej

DSC00171_3Do produkcji używana jest stal nierdzewna w wykończeniu polerowanym na połysk lub szlifowanym (INOX). Jako wypełnienie balustrady stosujemy pręty i profile ze stali nierdzewnej oraz szkło bezpieczne. Balustrada ze stali nierdzewnej doskanale wygląda we wnętrzach oraz jest trwałym rozwiązaniem na zewnątrz. Jest łatwa w utrzymaniu.

Wybór materiałów

Instalowanie balustrady wewnątrz lub na zewnątrz budynku determinuje zastosowanie określonego materiału i technologii z uwagi na warunki pogodowe, takie jak wilgoć, temperatura oraz działanie słońca i wiatru. Jedynie w przypadku balustrad ze szkła nie mają one większego znaczenia.

W przypadku zewnętrznych balustrad stalowych zaleca się użycie lepszego rodzaju materiału, jednak często ze względów ekonomicznych klienci wybierają gatunek stosowany przy balustradach wewnętrznych z założeniem jej częstszej konserwacji. W przypadku zastosowania stali czarnej konieczne jest zabezpieczanie jej przed korozją przez ocynkowanie ogniowe.

Zdarza się, że Klient decyduje się na tańsze rozwiązanie i balustrada zostaje zabezpieczona przez nałożenie powłoki antykorozyjnej. W takich przypadkach firma nie udziela gwarancji na produkt, ponieważ już w ciągu roku mogą się pojawić niewielkie ogniska rdzy i balustradę należy ponownie pomalować. Do balustrad zewnętrznych zaleca się stal wysokojakościową, która ma w swoim składzie mniej żelaza. Jest ona jednak o 30-40% droższa.

Jeśli chodzi o popularność poszczególnych modeli balustrad, Klienci wybierają najczęściej te wykonane ze stali nierdzewnej z wypełnieniem szklanym lub prętowym. Jeśli projekt przewiduje poręcze, mają one najczęściej standardową średnicę wynoszącą 40-50 mm i są one zaokrąglone lub wykonane z profili prostokątnych.

Konserwacja balustrad

Zastosowanie droższej stali wymaga jedynie prostej konserwacji polegającej na przeczyszczeniu balustrady raz na pół roku środkiem do stali nierdzewnej, żeby ją zabezpieczyć i oczyścić z kurzu i zanieczyszczeń. Pod względem uciążliwości i kosztów jest to konieczność analogiczna do mycia okien. Nie wymaga użycia żadnych elektronarzędzi. Wystarczy mleczko do stali nierdzewnej i gąbka z szorstką strukturą.